Dobrodošli, Gost. Molimo prijavite se ili se registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave

Autor Tema: Vijesti u svezi branitelja  (Posjeta: 40730 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

alien

• Gost
Objavljen je Registar branitelja!
« Odgovori #45 : 07/04/10 06:01:20 »
Registar branitelja je objavljen! Na stranici čiji su autori nepoznati otkriveni su tek motivi objave i tražilica koja omogućava pretragu po imenima i prezimenima branitelja. Pozivaju građane da potraže interesantna imena iz javnog i političkog života te najavljuju iznenađenja.

Autori stranice www.registarbranitelja.com navode da se ne radi o cjelovitom dokumentu, nego tek o oko 90 posto podataka iz najčuvanijeg dokumenta koji, objašnjavaju, nije tajan - nego su tajni samo neki podaci o osobama u njemu, koji niti neće biti objavljeni, objavio je Novi list. Osim toga, ističu "Priroda informacije je da bude slobodna i to se sada dogodilo."

Jedan od razloga objave je i skidanje tereta s Vlade koja se zbog kontroverznog registra nalazi pod velikim pritiskom javnosti:

"Objavom registra skidamo teret s Vlade. Pritisak javnosti na objavu registra je velik, raste već duže vremena i ušli smo u bezizlaznu situaciju u kojoj jedna strana odbija, a druga traži objavu registra. Priroda informacije je da bude slobodna i to se sada dogodilo. Na svim zainteresiranim stranama je da sada iz dostupnih podataka naprave najbolje što mogu. Na svima nama je da se prema ovom registru postavimo odgovorno i da se što prije počnemo baviti našom budućnošću umjesto da se bavimo događajima koji su bili i ostali iza nas", stoji na stranici koja je ubrzo nakon objavljivanja srušena. Pretpostavlja se zbog preopterećenosti.

Autori navode da po njima dilema nije bila hoće li registar biti objavljen ili neće nego kada, te tvrde da čak i da nisu objavili ovaj registar "to bi učinio netko drugi", jer je već dostupan velikom broju ljudi. Pored tradicionalnih argumenata - činjenice da su spiskovi ratnih veterana javni u drugim zemljama te da je većina braniteljskih udruga blagonaklono gleda na otvaranje ove škrinje tajni, navode i da je registar bilo nužno objaviti iz razloga što svi branitelji nisu isti - te je nelogično poistovjetiti branitelje iz Vukovara i policajce iz Istre.

Pozivaju građane da potraže interesantna imena iz javnog i političkog života te najavljuju da ih čekaju iznenađenja.

Upozoravaju da je računalna sigurnost Ministarstva obrane "sramotno niska" te da su ju mogli probiti i nešto vještiji srednjoškolci. Online registar branitelja ima i svoju posvetu: osim beskrajnog poštovanja iskazanog istinskim ratnicima koji nisu marili za vlastiti život braneći domovinu kada je bilo potrebno, za objavu registra zaslužno je i sjećanje na novinara Sinišu Glavaševića i snimatelje Gordana Lederera i Pavu Urbana i sve "na koje smo već zaboravili, a nismo smjeli".
Net.hr

izvor:danas.hr

« Zadnja izmjena: 07/04/10 06:04:36 Marko71 »

Offline todor

• Sr. Member
  • Spol: Muški
  • bit će bolje!(ali kada?)
Odg: Vijesti u svezi branitelja
« Odgovori #46 : 09/04/10 18:48:22 »
SAGA O REGISTRU BRANITELJA: Orgija divljačkog populizma       
Petak, 09 Travanj 2010 
Što smo, zapravo, dobili objavom registra branitelja i je li nam taj registar najveći problem kojim se trebamo baviti?
Saga o braniteljskom registru tipična je hrvatska orgija divljačkog populizma koji opasno naginje u fašizam, nekompetentnost i generalno nerazumijevanje. Evo nekoliko pojašnjenja.

1. Ok, sad imamo imena i prezima. Divno. Možemo umirati od smijeha na jednodnevne veterane Friščića, Rončevića i Vedriša. Zabavno. Međutim, je li to nešto što prije nismo znali? Denis Kuljiš je svojom braniteljskom iskaznicom stalno mahao po TV eterima, najbolje ilustrirajući apsurdnost sistema koji je tada svima - živima, mrtvima, debelima i gluhima - dodjeljivao status branitelja.
2. Stvarni problem nikad nisu bili Friščić i Rončević. Oni su fina ilustracija za trivijalne tekstiće portala bez kompetentnije analize. Stvarni problem za radni dio Hrvatske su oduvijek bili stotine tisuća birokrata, tajnica, čistača, koji su Hrvatsku agresivno branili iz udobnih hodnika MUP-a i ostalih državnih ureda. Stvarni problem su razni prevaranti koji čak ni toliko nisu napravili. A svi su dobili pune povlastice, stanove, aute, dodatne bodove za upis u srednje škole. Neke prevoditeljice tih godina u MUP-u koje su sjedile u Petrinjskoj sada su i legalno hrvatske braniteljice.

3. Ta, i ostale slične gluparije, nas sve koji radimo košta nevjerojatne novce svake godine. No, to smo jako dobro znali i prije objave imena i prezimena, a svejedno nismo ništa oko toga učinili.

4. Ukradeš vladine ili bilo čije dokumente - ideš u zatvor. Točka. Tako je u svakoj civiliziranoj zemlji. To se ne odnosi na objavu - ukoliko onaj tko objavi može realno (do)kazati da nije znao otkud dokumenti te da su isti bili od velikog javnog interesa. Ali tko god uzima, fotokopira ili prepisuje dokumente nije budala. Mora znati da je zatvor realan rizik. Što sam čin, kao i posljedičnu novinarsku objavu, zapravo čini još hrabrijim i drskijim. Ovo zapomaganje kako imamo sveto pravo na krađu nije suvislo. (Druga stvar je tko je provalio dokumente, Mrak, Bijesprvi, Ivo Josipović...)

5. Imena iz registra su zabavna. Posluže za popodnevnu kavicu, umjesto, “znaš kaj mi se dogodilo sinoć,” kažemo, “e, jesi vidio Lesara u registru? haha!” Ona nisu, međutim, kako nam polufašističkim tekstovima sugeriraju portali, vrhunac slobode govora, trijumf rulje nad represivnim sistemom, akt hrabrog novinarstva. Tu mukotrpnog novinarenja nije bilo - netko je maznuo par kilograma ili megabajta spisa.

6. Od rata je prošlo 15 godina, a mi još uvijek prebiremo po njemu i nismo u stanju krenuti dalje. Kako će divljanje o Friščiću pomoći da se riješi istinska, apsurdno raširena korupcija u braniteljskom i svakom drugom sistemu?

7. Međutim, u nas uvijek tako. Slavimo kad padne nekoliko direktora HEP-a i par ministara. Sjajna ilustracija stanja u zemli. Ali realna korupcija i milijardni novčani teret svima nama su stotine tisuća doktora i sestara koji vas neće primiti bez, minimalno, malo čokolade i kave, a obično par tisuća eura. Učitelji koji ruše, a zatim drže instrukcije. Birokrati koji čohaju uha po državnim službama.

8. Ali za obračun s time nemamo snage. Jer to je kao kad vam prijatelj, dobronamjerno, kaže da ste debeo i da je vrijeme za dijetu. Podivljat ćete na njega da prestane lagati. Ne zato jer laže. Nego zato jer dubinski znate da je momak u pravu.

globus.hr

;D
todor

alien

• Gost
« Odgovori #47 : 10/04/10 14:39:11 »
Evo i danas,u emisiji Veterani mira glavna  tema  registar branitelja  koji je  objavljen na  internetu.
Koliko se  samo pažnje  daje  u javnosti za  taj registar, po meni on nebi trebao nikad biti  objavljen jer  Ministarstvo branitelja  trebaju imati te  podatke i ko to hoće  neka  tamo provjerava.A oni koji  nisu nigdje  bili  a  imaju sva  prava  za te  bi napokon i Ministarstvo trebalo početi raditi i takve  izbaciti i javno  ih pokazati  .Takve  treba  izbaciti .Da  li se  javnost pita  što bi bilo sa  objavom tog registra bez znaja  onih koji si u njemu,koje  bi ti ljudi  koji su branili Hrvatsku imali problema,npr.jedan   branitelj  ode  u  u Srbiju i na  granici  ga  provjere  i vide  da  je  on  taj i taj branitelj iz Hrvatske, tko zna  što bi mu se  dogodilo,pustite  maštu van  pa  razmislite.
To se  ljudi ne  pitaju nije  ni u Srbiji neka velika  demokracija.Zato mi je  više  puna  kapa  da  se  mi  branitelji uzimamo u  usta svakakvih.
Nije  se  nigdje  takva  prašina  digla kao sada.Da  li se  ljudi zanimaju kako žive  branitelji  oboljeli od  ptsp-a....mislim da  ne  ili  ih  nije  ni briga.Razne  se  udruge  osnivaju na  račun oboljelih  branitelja  od  ptsp-a i što su one  učinile  većina  njih  samo da  dobije  od  države  novce  i od  Županije  a  za  pitanje  problema  kakvim su ljudi ni teksta.Ni kako ima  pomoći, čast Udrugi oboljelih od  ptsp-a gradska od Bjelovara,ti se  i trude  pomoći takvim ljudima.
Ima  raznih  udruga  na toj temi slabe  koristi od  njih  sviju, jer  ne  poduzimaju ništa,nula  .Žali Bože  tih udruga.
Nitko  ne  diže  prainu  o životu onih  koji su  bili  i sve dali  a sada  se  i u  ovim vremenima  po njima zaskače  na  leđa ...neka  oni imaju.Ma  molim vas  tko je  tih  ljudi koji su bili na  prvoj crti razmišljao o privilegijama.Ali danas  mi imamo sva  prava...klinac  imamo imaju oni iz NoB-a  i njihovi potomci a  mi nemamo,zato bolje  to neka  pravne  institucije  provjeravaju a  ne  stalno uzimati u  usta Hrvastke  branitelj.Da  pravne  institucije  pomognu tim braniteljima  kako treba ne  bi ni bilo toliko suicida,a  ovako ih ignoriraju šalju  od  vrata  do vrat  dok čovjek koji  ne  može  više  ništa  napraviti  u tom smislu,napravi ono najgore  a  to je  suicid.Bolje  da  se  malo više  o tim ljudima  po Tv-u  i novinama  pomogne  a  ne  ovo važno tko je  gdje  bio.Dan dva  će  se  pričati uz jutarnju kavicu   nekom lolalnom lokalu,onako  uz pričice ...hej je  si vidio onaj nije  bio nigdje a  u registru je...sram ga  bilo itd.
Onda  se  sve  zaboravi ali ljudi koji su branili državu još su među živima i takvima  treba pomoći koliko se  god  može.

alien

• Gost

ZAGREB - Za materijalna i ostala prava svih 501.666 hrvatskih branitelja  Vlada će ove godine, slično kao i lani, izdvojiti više od šest milijardi kuna. No, najveći dio onih koji nosi status branitelja, njih više od 350.000, od toga neće dobiti ni kune.

Ratni invalidi

Najviše proračunskog novca koji se već godinama mjeri u milijardama kuna otići će stradalnicima Domovinskog rata, odnosno invalidima i članovima obitelji poginulih, i to onima koji su ostvarili pravo na mirovinu. Samo za mirovinska izdvajanja od osiguranih šest milijardi kuna bit će potrošeno više od pet milijardi.

INFOGRAFIKA: Kamo ide proračunski novac namijenjen braniteljima

Taj novac primit će više od 55.000 branitelja koji su na osnovi ranjavanja ili bolesti povezane s njihovim sudjelovanjem u obrani stekli pravo na mirovinu te još 12.200 obitelji poginulih koje također primaju invalidsku mirovinu. Ostalih milijardu kuna većinom će također biti potrošeno na 49.000 ratnih invalida: njihove invalidnine, invalidske dodatke, stambeno zbrinjavanje... Samo manji dio tog novca dobit će branitelji koji nisu ratni invalidi.

Svi imaju udjel u Fondu

Svi branitelji, dakle njih više od pola milijuna, trenutačno imaju jedno materijalno pravo koje u svakom trenutku mogu unovčiti - svoj udjel u Braniteljskom fondu. Kada umru, ako na snazi bude isti zakon, imat će pravo i na troškove pogreba uz vojne počasti.

www.jutarnji.hr

Offline cesarica

• Sr. Member
  • Spol: Ženski
  • Covjece , sjeti se da si malen ispod zvijezda
« Odgovori #49 : 13/04/10 09:51:44 »
eh sto je ovih dana svima puna usta branitelja. Kao da se radi o lovu na vjestice. Stalno se oko tog registra dize buka, pa cak se upetljali i hebeni amerikanci ...Samo nisam vidjela nigdje njihov popis vojnika u tkz. misiji afanista ili nisam dovoljno informirana. Branitelji ovo, branitelji ono.................sramota od ove drzave pa i  od pojedinaca da ispiru usta s ljudima koji su nam branili ovu saku jada hrvatske grude. Ne kazem da nema i laznih , no je li se itko zapitao ili pitao koliko jos to boraca NOB-a i nakon 65  godina od zavrstetka II. svj. rata prima mirovinu. Je li negdje obvjaljen podatak gonica  ljudi koji su gazili krizni put. I dan dana ova drzava za nekoliko desetaka tisuca partizana  placa mirovinu, pa jesu li se to oni borili sa 5-10 godina. ????????????? I ako je njih bilo toliko , sad nakon 65 godina, onda ih je tamo 40-setih bilo sto puta vise.
I nije mi onda jasno kako  nisu uspjeli zavrsiti rat prije.
No , nisam tada bila rodena, ali sam imala bliskog (pokoj mu dusi ) clana obitelji koji je samo jednom , ali samo jednom u suzama i bolom koji vam ne mogu opisati govorio o kriznom putu... tad mu je bilo 21 godina...... bio je domobran, rat ga je zatekao u redovnoj vojsci a tretiran je kao ratni zlocinac, radio je "doborovoljno" 5 godina tkz. put bratstvo i jedinstvo, prugu brcko-banovici i sve tamo do 55 nije imao pravo glasa. Narodna ga milicija natresala i protresla i njega i obitelj godinama. O tome se uredno suti. Pa naravno .... A vas dragi moji hrvatski branitelji najbolje da sve posalju u haggggg i da vas strpaju iza resetaka, tako ce vas se rijesiti i ovi zlobnici i ova drzava. Pa uostalom, vi ste i "Krivi " za rat, napadali ste srbiju , imali logore na manjaci, pobili se civile u vukovaru......I najbolje da se sami proglasimo agresorima jer ce nas tak i tak proglasiti drugi. fuj........ jesmo narod

alien

• Gost
« Odgovori #50 : 14/04/10 19:06:02 »
REGISTAR BRANITELJA Enes Felić: Sad se već bojim, želim odvjetnika; Uhićenja po Zagrebu i Karlovcu (FOTOGALERIJA)

NAJNOVIJE
Enesa Felića vojna policija odvela na obavijesni razgovor

- Sada se već bojim. Inzistirao sam da mi dovedu odvjetnika, a moj prijatelj Miroslav Tomašević ga traži. Bit će to netko od naših prijatelja. Nisam odbijao komunikaciju s civilnom polcijom, međutim vojnoj policiji, koja me upravo odvodi na obavijesni razgovor u prostorije MORH-a, institucije iz koje je krenula hajka na mene, rekao sam da želim odvjetnika - rekao je oko 17 sati Enes Felić na izlazu iz svoje kancelarije u Upravi za obranu Karlovac.

Felić je još jednom novinarima nastojao ukazati da je i današnja akcija samo nastavak mobbinga iz MORH-a kojom, tvrdi on, rukovodi državni tajnik Željko Goršić. Prilikom ulaska u atomobil vojne policije Felić je zastao te se još jednom obratio novinarima riječima: "Pogledajte, posjedaju me na stražnje sjedalo kroz vrata koja se iznutra ne mogu otvoriti, a nisam ni za što optužen, kao niti osuđen".

NAKON PRETRAGE STANA
Felić: Želim na detektor laži, neka dođe i Goršić

Oko 13.30 sati završena je pretraga stana Karlovčanina Enesa Felića, a policijski i vojni istražitelji u 5,6 najlonskih vreća izuzeli su predmete, među njima, moglo se zaključiti, bilo je i računalo. U pratnji vojnih policajaca Felića su zatim odvezli u njegovu kancelariju u Uredu za obranu Karlovac, gdje će također obaviti pretres.

Tamo bi ih trebao dočekati i komad papira na kojem je Felić jučer napisao što će mu se događati danas, jer je ranije dobio informaciju, kako je rekao, da će mu smjestiti. Novinarima je na izlazu stana opet ponovio da je čovjek koji stoji iza svega državni tajnik Željko Goršić, te da će, ako mu netko nije nešto izuzeo, na njegovom stolu u Uredu za obranu biti taj dokument.

- Što će mi odvjetnik, pa nisam ni za što kriv. Mogu me staviti na detektor laži sljedeća 365 dana i ništa neće doznati. Pozivam i Goršića na detektor laži, neka priča svemu što mi je radio protekolih deset godina - kaže Felić.

Rekao je da mu je žao što su mu policajci ujutro probudili djecu i kopali po njihovim CD-ima i knjigama, dodajući ipak da su bili korektni u svojem postupanju. Potvrdio je novinarima da se istražitelji na nalogu za pretres pozivaju na članak kaznenog zakon u kojem ga se sumnjiči za odavanje službene tajne.

Među četvero uhićenih dvojica djelatnika Centra 112

Osim Enesa Felića, kojemu su istražitelji izvršili premetačinu u stanu, a nakon toga i na njegovu radnom mjestu u Uredu za obranu, policija je na obavijesni razgovor odvela Dijanu Marković, također zaposlenicu MORH-a, nekadašnju šeficu Ureda u Karlovcu, koja je premještena unutar sustava prije dva tjedna te sada obavlja poslove u Zagrebu.

Doznajemo da su uhićena i dva djelatnika Državne uprave za zaštitu i spašavanje (Centar 112) u čijim je prostorima također izvršena premetačina. Svi se sumnjiče za kazneno djelo odavanja službene tajne.

M. Pušić
Felić: Ovo je velika namještaljka

Oko 11 sati u pratnji kriminalističkih inspektora, vojnih policajaca te predstavnika MORH-a Enes Felić otvorio je na pregled prtljažnik i sva vrata svoje citroen xsare picasso parkirane ispred ulaza u zgradu. U kratkom obraćanju novinarima ponovio je ono što je ranije rekao Jutarenjm listu, da je riječ o namještaljci.

- To je tendeciozno. Istina je da sam radio na poslovima gdje sam mogao imati uvid u registar, ali ga nisam imao mogućnost skinuti, a nisam ga niti prepisivao. Pokupili su mi videoigrice i fotografije s računala - rekao je Felić dodajući da je žrtva mobinga.

Da Feliću smješta državni tajnik u MORH-u Željko Goršić, uvjeren je i Karlovčanin Miroslav Tomašević koji je prije desetak godina u Uredu za obranu obojici bio šef.

- Enes nije objavio registar jer on nema muda za tako nešto. On ima obitelj, ženu i djecu. Ja bih ga objavio, ali ne preko svojeg računala. Bio sam mu šef, znam ga, cijelo je vrijeme govorio istinu. Da sam znao otjerao bi Goršića još onda. To su vam spletkaroši kojima rukovodi ministar Branko Vukelić na seansama iz restorana Kristina (restoran njegova brata). Goršiću smeta što je Enes Bosanac, a od prvog dana je u ratu, za razliku od Goršića. Ja i dečki iz grada smo branili njegov Turanj u ratu, a on je s Turnja otišao - ogorčen je bio Tomašević.

Goršića je čak optužio da ga je molio da umjesto njega polaže kolegij matematike na Učiteljskoj akademiji u Rijecu, gdje se Goršić školovao prije 8 godina.

Na mjesto događaja Feliću je podršku došao izraziti i Ivan Goršćak, predsjednik Udruge branitelja liječenih od PTSP-a Karlovačke županije, koji je novinarima rekao da mu se Felić prije dva tjedna požalio kako ga mobingiraju te da je na poslu pod velikim pritiskom.

M. Pušić / EPEHA

Kriminalistička policija i istražitelji MORH-a u ovim trenucima u Karlovcu obavljaju pretres stana djelatnika MORH-a Enesa Felića  kojega, neslužbeno doznajemo, sumnjiče da je odigrao ključnu ulogu u objavi registra hrvatskih branitelja. Policija je u Felićev stan upala u cik zore gdje traga za dokazima koji bi ga povezali s objavom registra.

Pretres stana uslijedilo je nakon što je Felić početkom tjedna reporteru Jutarnjeg lista ispričao kako na poslu, u karlovačkom Uredu za obranu, proživljava mobbing i diskriminiranje na nacionalnoj osnovi koje provodi državni tajnik Željko Goršić.

Jutarnji list je u utorak MORH-u uputio upit u vezi slučaja Felić, a već u srijedu u njegov su stan u Karlovcu upali su ljudi u crnim odijelima. Da apsurd bude veći, Enes Felić je, u utorak navečer našem reporteru javio da je na poslu doznao da mu se sprema nešto u vezi s registrom branitelja i u šali rekao kako se ne bi začudio da mu "prilijepe novu kaznenu prijavu i pretresu stan pod optužbom da je ukrao registar branitelja". Upravo se to i dogodilo.

- Moje napredovanje u MORH-u je zabetonirano i ne postoje ni apstraktne šanse za napredovanjem, čak ni za premještajem u drugo državno tijelo, kojim sam htio izbjeći najteže načina mobinga i šikaniranja koje sam doživljavao u Uredu za obranu Karlovac. S obzirom da u 23 godine, koliko radim u državnoj službi, nikada nisam disciplinski kažnjavan, ne mogu naći niti jedan razlog kao povod za desetogodišnje maltretiranje, pa si uzimam za pravo izraziti svoju sumnju da razlog tome leži samo u jednoj činjenici, u mojem imenu i prezimenu, odnosno mojoj bošnjačkoj nacionalnoj pripadnosti. Za sve što mi se događa odgovornog držim državnog tajnika Željka Goršića – to između ostalog piše u predstavci koju je Karlovčanin Enes Felić(45) dostavio premijerki Jadranki Kosor, saborskom Odboru za ljudska prava, Pučkom pravobranitelju, Ministarstvu uprave, Sindikatu državnih službenika, te saborskom zastupniku Šemsi Tankoviću.

Felić je na pet stranica u 24 točke taksativno pobrojao načine na koje je navodno bio šikaniran. U predstavci kaže da mu Goršić, koji mu je prije imenovanja na državničke poslove bio direktno nadređeni u Uredu za obranu Karlovac, nikada direktno nije prijetio niti nad njime provodio mobing, već je to, tvrdi, uvijek radio posredno.

Felić je, kaže, shvatio da je u sustavu MORH-a postao nepoželjan, pa je pokušao pronalaći nove poslove, prije dvije godine u Vojnom inspektoratu, te prije nekoliko mjeseci u Državnom inspektoratu, no stopirana su mu oba odlaska iz, kaže, neobjašnjivih razloga.

- Ne želi me u MORH-u, a ne da mi iz MORH-a! Apsurdno, ali istinito – očajan je Felić.

Felića su u studenom prošle godine, kao dipl. ing. sigurnosti i zaštite na radu kontaktirali iz Državnog inspektorata da prijeđe u njihovu službu. Pristao je, pa su sporazum o premještaju poslali MORH-u.

U MORH-u su Feliću usmeno obećali da suglasnost neće biti problem, jer ionako imaju viška državnih službenika. Trebao je započeti raditi na novom radnom mjestu 1. siječnja, a da ipak neće, doznao je samo dan ranije.

- U MORH-u su mi rekli da su u Državnom inspektoratu odustali od mene, iako o tome tamo ništa nisu znali. Dva tjedna kasnije službe su se uskladile, pa su i formalno odustali od mene – kaže on.

Zašto, nije doznao do danas, iako je dvadesetakn puta pokušao to doznati od Željka Goršića, a nije to doznao niti od resornog ministra Branka Vukelića koji mu je obećao prijam na razgovor za koji nikad nije dobio termin.

Apsurdima tu nije kraj. Iako su Feliću onemogućili odlazak iz sustava MORH-a, doznajemo da je samo mjesec dana kasnije proglašen viškom u karlovačkom Uredu za obranu. Ovih dana Felić svakodnevno dolazi na posao, iako nema što raditi. Čeka rješenje o premještaju.

- Sve se radilo kako bi me se diskreditiralo i kao državnog službenika i kao čovjeka, te kako bi me se spriječilo u bilo kojem obliku napredovanja u državnoj službi, a s krajnjim ciljem da me se uništi u svakom obliku – zaključuje Felić, branitelj-dragovoljac Domovinskog rata s 23-godišnjim radnim stažom u državnoj službi.

danijel tuškan
mario pušić

izvor:slobodnadalmacija.hr

alien

• Gost
U SVEGA pet dana od osnivanja Facebook grupe "Dobrovoljni registar branitelja" više od 520 hrvatskih branitelja ostavilo je svoje podatke i ratni put. "Ovo nema smisla, osnujmo dobrovoljni registar. OBJAVIMO SE SAMI, neka nas hapse sve. Ja idem prvi. Imamo zid, slijedite moje podatke na zidu. Molim samo branitelje da ostave svoje podatke, 'branitelje' ne pozivam, oni imaju svoj tajni registar", objavio je prije pet dana Krunoslav Filipović otvorivši grupu koja danas ima više od 3200 članova a koji se slažu da registar branitelja mora biti objavljen u skladu sa zakonom. Kako nam je otkrio Filipović, nema namjeru grupu pretvoriti u peticiju ili možda neki službeni zahtjev kako bi se Registar javno objavio.

"Nemam namjeru nikome na osnovu podataka i ove grupe slati nikakve peticije ili zamolbe. Mislim da je samo postojanje ovakve grupe dovoljno rječito samo za sebe", rekao je Filipović za Index dodajući da do sada nije apsolutno imamo nikakvih problema zbog svoje inicijative te čvrsto vjeruje da ih neće imati niti ubuduće.

Osim podataka branitelja od kojih većina ostavlja i osobne podatke poput adrese ili JMBG-a mogu se pročitati i potresne priče istinskih branitelja koje je država zaboravila, a nisi rijetke ni priče prijatelja, rodbine i suboraca o braniteljima koji su poginuli tijekom Domovinskog rata ili preminuli nakon njega. Neki od preminulih branitelja nažalost ni nalaze se na registru koji je nedavno objavljen na stranici registarbranitelja.com.

Gotovo svi koji su se pridružili grupi i ostavili svoj komentar slažu se u jednom. Objavom registra hrvatskih branitelja pravi je način da se iz njega izbace svi oni koji se lažno predstavljaju.

www.index.hr

Offline zeljko62

• Jr. Member
  • **
  • Čuvajmo svoju grudu ona nam je jedina.
« Odgovori #52 : 17/04/10 12:38:53 »
         Tako je Marko nemam više nikakovih dodataka samo treba vršiti pritisak
na strukture da se može postić mogućnost za objavu pa da si pogledamo u desetinama u oči, ili možda već desetina ima po 15 -20 boraca.ŽAC ???
Ne ljubit tebe mučenički dome,
   Za tebe nedat isti život svoj,
   Oj, kak bih mogo kada na tlu tvome
   Sa mlijekom majke duh usisah tvoj.SSK.

ŽAC

Offline todor

• Sr. Member
« Odgovori #53 : 17/04/10 16:57:57 »
Knin, 15.travnja 2010. - Prije dvije godine na današnji dan u organizaciji Udruge hrvatskih branitelja liječenih od PTSP-a (UHBL-PTSP) "Tvrđava Knin" u Kninu je predstavljen projekt "Braniteljski portal".
Web sjedište koje (portal) ima za cilj omogućiti svim hrvatskim braniteljima slijevanje informacija o braniteljima i braniteljskoj populaciji na jedno mjesto.
Sami porjekt je zamišljen u više razvojnih faza, tako je prošle godine nakon pune godine djelovanja portala u pušten on-line braniteljski radio "Oluja", koji  pripada u još jedan od niza kreativnih projekata Udruge "Tvrđava Knin" i posve specifičan jer se borimo s problemima braniteljske populacije upotrebljavajući informatičko-komunikacijsku tehnologiju kao alat resocijalizacije i uključivanja u sve segmente života, te šireći spoznaje ljudima koji nisu direktno oboljeli i liječili se od PTSP-a.
Najbitnije što bi se moglo izdvojiti je svakako isticanje i promoviranje domovinskih vrijednosti hrvatskog branitelja, pristunost svim glavnim obljetnicama ratnih stradanja, a posebno možemo naglasiti prijenos uživo proslave VRO "Oluja" i prvi puta 2008. godine Dan Hrvatskih branitelja gdje smo djelovali kao suorganizator sa Koordinacijom braniteljskih udruga Hrvatskoga kraljevskog grada Knina, te neizostavno pratimo i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara.
Ovakav veliki i zahtjevan projekt braniteljskog portala nikako nebismo mogli odraditi bez razumjevanja i kvalitetne suradnje sa MOBMS-om, CaRnet-om, kao i udrugama  proizašlim iz Domovinskog rata, i hrvatskim braniteljima općenito.
Do danas smo na portalu imali preko pet (5) miliona učitavanja, te od 2500 – 3500 posjetitelja dnevno i to je još jedna od činjenica dao naša krilatica na portalu koja glasi "Ne pitaj što domovina može učiniti za tebe, nego što ti možeš učiniti za domovinu” služi braniteljskoj populaciji kao zvijezda vodilja ka sretnijoj i boljoj budućnosti.
Projekt braniteljski portal će se nastaviti ustrajnošću i radom hrvatskih branitelja za koje je braniteljski portal osmišljen i kao takav služi za promicanje i zaštitu digniteta Domovinskog rata, te svih hrvatskih branitelja u cijelosti.

Posjetite nas!

todor

alien

• Gost
« Odgovori #54 : 19/04/10 18:40:30 »

REZANJE POVLAŠTENIH MIROVINA

Za rezanje povlaštenih mirovina i uvođenje reda u sustav socijalnih primanja premijerka Jadranka Kosor ima podršku socijalnih partnera, partnera unutar vladajuće koalicije, ali i velikog dijela oporbe. Riječ je zapravo o "bolnim potezima" čije su nužnosti svi svjesni i kad se Vlada odluči na njih, imat će podršku. Remetilački faktor u toj idili mogli bi biti branitelji. Udruge su jučer službeno šutjele, iako su u neslužbenim razgovorima njihovi prvaci jasno negodovali. Ne gnjevno, više su bili zatečeni.

– Bojim se da bi nam se moglo dogoditi kao i s izmjenama zakona za koje nas nitko ništa nije pitao. Mislim da ćemo reagirati svi zajedno, ali pričekat ćemo da nam netko službeno priopći namjere da se dira u naše mirovine. Nemaju samo seljaci kredite, i branitelji ih imaju – kaže jedan od predsjednika udruga.

Spomenuta reakcija, međutim, ne znači da bi branitelji mogli izići na ulice. Već se prošlog ljeta spominjalo rezanje braniteljskih prava. Na kraju, tresla su se brda, a rodio se miš. Šefovi braniteljskih udruga, pokazalo se u prošlosti, jednostavno ne znaju reći ne svojoj bivšoj ministrici, aktualnoj premijerki Jadranki Kosor.

Tu su i sindikalno-umirovljenički prigovori vezani uz radnike među "povlaštenima".

Svi u istom košu

– Tko ima pravo u isti koš trpati branitelje i saborske zastupnike s oboljelima od azbestoze ili s rudarima? – pita predsjednik HSU-a Silvano Hrelja, koji u načelu pozdravlja svako smanjenje povlaštenih mirovina jer je njegova stranka nekoliko puta tražila njihovo ukidanje.

Velika su očekivanja i od uvođenja reda u sustav socijalnih primanja. Reforma sustava formalni je razlog za promociju Darka Milinovića u potpredsjednika Vlade, no dobri poznavatelji prilika u Ministarstvu zdravstva i socijalne skrbi kažu kako Milinović dosad nije pohvatao ni osnovne pojmove iz socijale pa će se uštedama baviti nižerangirani dužnosnici i službenici sa Ksavera.

Socijala pod nadzor

U Ministarstvu kažu kako je racionalizacija sustava socijalnih naknada već pripremljena, u sklopu programa PAL 2 iz 2007. i 2008. godine. Nije riječ samo o naknadama iz socijalne skrbi već o više od stotinu naknada koje daju i HZMO, HZZO te Ministarstvo obitelji i branitelja. Kad je riječ o pomoći za uzdržavanje, tzv. socijalnoj pomoći, nju u RH prima tek oko 96 tisuća korisnika.

Osim toga, ujedinjavanjem svih sustava u jedan, kažu, smanjit će se troškovi obrade zahtjeva i na taj način dodatno uštedjeti. Za tu mjeru, kažu izvori bliski Vladi, očekuje se i "plebiscitarna potpora građana". Upravo suprotno moglo bi se dogoditi kada Vlada od popustljivog postane racionalni poslodavac. Sindikati jednostavno ne žele ni čuti za diranje u stečena prava. Ipak, kad bi se prepolovili regres i božićnice za 240.000 javnih i državnih službenika, u proračunu bi ostalo 650 milijuna kuna.

Na redu je 'racionalizacija'

1. Smanjenje troškova u svim ministarstvima
Dio ministarstava već je obavio razgovore o racionalizaciji troškova. Sve što nije prijeko potrebno mora se odgoditi ili svesti na najmanju moguću mjeru

2. Prava javnih službi i državnih službenika
Već se mjesecima spominje smanjivanje iznosa božićnice i regresa te moguće ukidanje naknade za prijevoz 240.000 zaposlenih u tim službama

3. Intelektualne usluge, uredski materijal...
Već smanjeni iznosi za intelektualne usluge mogli bi doživjeti nova rezanja. Isto je i s uredskim materijalom i već prilično umanjenim troškovima za reprezentaciju.

4. Racionalnije trošenje novca za nevladine udruge
Milijuni proračunskih kuna slijevaju se u džepove nevladinih udruga, a dio njih taj novac troši netransparentno. Ti će se iznosi osjetno um

izvor večernji list.hr

alien

• Gost
Političarima, akademicima i braniteljima režu mirovine
« Odgovori #55 : 23/04/10 07:01:07 »
Nije problem povlašteni status braniteljskim mirovina nego visina primanja, smatraju u Vladi
ZAGREB - Vladina najava da će revidirati sustav povlaštenih mirovina i pripremiti postupno ukidanje pojedinih kategorija otvorila je prostor za nagađanje koje bi to skupine umirovljenika mogle ostati bez posebnog statusa. Iako o tome nitko otvoreno ne želi govoriti, sadašnja razmišljanja u Vladinim krogovima upućuju na to da su od 13 povlaštenih kategorija posebno sporne političke i akademske mirovine. Kada je riječ o braniteljskim mirovinama, u njihovu slučaju, čini se, nije problem povlašteni status nego visina primanja.         

- Ne znam je li opravdano da branitelji primaju nekoliko puta veću mirovinu od prosječne - kaže jedan Vladin dužnosnik, aludirajući na to da bi na dnevnom redu mogla biti visina braniteljskih mirovina.

Slažu se i stručnjaci

S razmišljanjima u Vladinim krugovima ovaj put slažu se i stručnjaci. Marijana Bađun, ekonomistica s Instituta za javne financije koja se već dulje vrijeme bavi upravo povlaštenim mirovinama, kaže da ne vidi razloga zašto bi saborski zastupnici, državni dužnosnici i članovi HAZU koji uživaju najviše mirovine imali povlašteni status kakav danas uživaju.

- Ključno je kontrolirati kategorije s velikim porastom broja novih korisnika, kao što su branitelji HVO, zastupnici u Saboru i članovi HAZU-a, objašnjava Bađun ističući da ne vidi razloga zašto bi akademici i saborski zastupnici biti u povlaštenoj skupini.

Na ukidanju tih dviju kategorija proračun ne bi mnogo uštedio jer je riječ o malom broju korisnika. Dužnosničkih mirovina malo je manje od 500, a umirovljenih članova HAZU je 162. Međutim, ukidanje njihova povlaštenog statusa imalo bi iznimno velik značaj za promicanje principa pravednosti u stjecanju mirovine.

Kada je riječ o uštedama, posve je jasno da jedino rezanje braniteljskih mirovina može imati veći utjecaj na proračun jer one

čine više od 70 posto ukupnih izdataka za povlaštene mirovine.

Bađun se također slaže da nema nikakvog razloga da braniteljske mirovine budu tri puta više od prosječnih.

Većina ostalih kategorija po primanjima ne odstupa značajnije od redovnih umirovljenika. Jedino članovi NOB-a, primjerice, imaju mirovinu oko 2600 kuna, što je od 300 do 400 kuna više od prosjeka. Neznatno više imaju i članovi domobranske vojske, 40-ak kuna, dok većina ostalih skupina ima čak mirovinu ispod prosjeka.

Vladin prijedlog promjene mirovinskog sustava Marijana Bađun ocjenjuje dosta dobrim jer je zahvatio sve sporne točke, od pooštravanja uvjeta za odlazak u mirovinu, poticanja dobrovoljne mirovinske štednje, do smanjenja naknada za drugi mirovinski stup. Jedino što je ostalo netaknuto jesu invalidske mirovine koje čine oko 15 posto ukupnih izdataka za mirovine. Kriterije za dobivanje invalidske mirovine, smatra, treba također revidirati.

Najviše je branitelja

Među 181.224 ljudi koji primaju povlaštenu mirovinu najviše je hrvatskih branitelja. Prema podacima HZMO-a za veljaču, 67.717 branitelja prima mirovinu ostvarenu prema posebnim, a ne općim mirovinskim propisima i ona prosječno iznosi 5637 kuna.

Među povlaštenim umirovljenicima je 505 bivših članova Vlade i saborskih zastupnika. Njihova je mirovina najveća od svih povlaštenih i u veljači je prosječno iznosila 9321 kunu. U posljednjih nekoliko godina bilo je nekoliko inicijativa iz redova oporbe da se taj sustav povlaštenih zastupničkih mirovina drastično promijeni, odnosno da ih se potpuno ukine.

HDZ-ova Vlada, međutim, kategoriju povlaštenih dužnosničkih mirovina nije ukinula nego je prije godinu dana pooštrila uvjete za njezino stjecanje, koji će se primjenjivati od idućeg mandata.

Tako će tek od 2011. ili 2012. (ovisi kada bude formiran idući saziv Sabora) novi zastupnici pravo na povlaštenu mirovinu moći ostvariti tek nakon što su četiri godine odnosno cijeli mandat proveli u Saboru.

Zastupnicima koji su sada u saborskim klupama dovoljna je, naime, polovica mandata, odnosno dvije godine i jedan dan. Osim toga, ubuduće će se povlaštenu zastupničku mirovinu moći dobiti tek sa 60 godina starosti i 25 godina staža (za muškarce), odnosno 55 godina i 20 godina staža za žene. Dosad su u tu mirovinu zastupnici mogli steći već sa 20 godina staža i 55 godina starosti.

Inicijative iz oporbe

Posljednjih godina inicijative koje dolaze od oporbenog SDP-a, HSU i Dragutina Lesara idu prema tome da se kategorija povlaštenih mirovina za dužnosnike potpuno ukine. Hrvatska stranka umirovljenika je pak naglašavala kako povlaštene mirovine treba ukinuti te da bi zastupnici primjerice trebali dobivati poseban dodatak.

Broj korisnika povlaštenih mirovina, 2009. godina

43.557 - Sudionici NOR-a

20. 481 - Pripadnici Hrvatske domovinske vojske od 1941. do 1945.

11.540 - Pripadnici bivše JNA

5.441- Bivši politički zatvorenici

16.125 - Djelatnici na određenim poslovima u unutarnjim poslovima i pravosuđu

162 - Redoviti članovi HAZU-u

75 - Savezni kadar

10.863 - Hrvatska vojska

363 - Rudari i radnici izloženi azbestu

479 - Zastupnici u Saboru, članovi Vlade, suci Ustavnog suda, glavni državni revizor

6174 - Hrvatsko vijeće obrane

64. 494 - Hrvatski branitelji

Izvršno vijeće Sabora, SIV i adminstrativno umirovljeni javni službenici

180.061 - Ukupno

Izvor: IJF

Jutarnji. hr

alien

• Gost
Nekima je dosta branitelja, koji su sve više diskriminirani

ZADAR- Branitelji bi morali prijavljivati sve slučajeve kad se ne poštuju ljudska prava, jedan je od zaključaka javne tribinu pod nazivom "Izostavljeni/ne u rubrici dostojanstva: socijalna isključenost hrvatskih branitelja/ica". Tribinu je jučer u školsko-sportskoj dvorani u Poličniku organizirala Županijska koordinacija za ljudska prava kao savjetodavno tijelo Županijske samouprave za pitanje ljudskih prava pod predsjedanjem Davorke Krnčević, ravnateljice Doma za odrasle osobe Zemunik.
Pored prijavljivanja nepoštivanja braniteljskih, odnosno ljudskih prava jedni od zaključaka su kako je potrebno poticati osnivanje i umrežavanje braniteljskih zadruga dok se u školama treba barem na početku školske godine održati školski sat - sat povijesti o stvaranju slobodne, samostalne i neovisne hrvatske države, odnosno o hrvatskom Domovinskome ratu koji bi održao branitelj.

Jedan od primjera o lošem postupanju sa članovima obitelji hrvatskih branitelja iznijela je tajnica Udruge branitelja oboljelih od PTSP-a Marina Raspović.

- Kad su dvije učenice jedne zadarske srednje škole, djece poginulih branitelja, pale razred ljutito im se obratila njihova nastavnica zaprijetivši im "riješit ću se ja vas djece poginulih branitelja", rekla je Raspović ne kazavši pritom koju su srednju školu pohađaju ove učenice. Raspović je govorila o još nekoliko slučaja diskriminacije branitelja i članova njihovih obitelji i to prije svega onih oboljelih od PTSP-a.

- Ako se za posao u nekoj prijevozničkoj tvrtki javi branitelj obolio od PTSP-a, njegova prijava se automatski odbacuje pod pretpostavkom da je nesposoban. Na natječajima za radno mjesto također se eliminiraju i supruge branitelja oboljelih od PTSP-a za koje tvrde da ih ne mogu zaposliti jer se one moraju skrbiti o supruzima i djeci. Na taj način stigmatiziraju se i oboljeli i njihove obitelji, istaknula je Raspović.

O osobnom primjeru stigmatizacije nadasve emotivno je govorila nezaposlena 48-godišnja Jela Baždarić, majka dvoje djece, koja je kao medicinska sestra bila aktivna sudionica Domovinskog rata.

- Svojedobno sam se javila na natječaj u Zračnu luku gdje su primali sezonski četiri medicinske sestre, a u molbi sam navela kako imam status branitelja. Međutim nisu me ni pozvali ni na razgovor za posao, a kamoli da su me primili. Štoviše posao je dobila osoba koja nije bila kvalificirana kao ja. Ne želim se poniziti i reći da sam oboljela od PTSP-a, istaknula je Jela Baždarić, dopredsjednica županijske udruge "Žene u Domovinskom ratu", istaknuta sudionica Domovinskog rata i bliska suradnica generala Ante Gotovine.

- "Dosta nam je ovih iz '91"., poručuju nam dok tražimo posao, tvrdi Jela Baždarić.

Govoreći o suicidima branitelja, Višnja Ljubičić iz Ureda Vlade RH za ljudska prava, kaže da prema istraživanjima provedenim 2008. godine višestruko poraste broj samoubojstava u sljedećih deset dana kad mediji izvijeste o samoubojstvu.

- Davanje publiciteta samoubojstvu može stvoriti ideju da je ono normalno. Način na koji mediji izvještavaju o slučajevima suicida može utjecati na druge može potaknuti ili spriječiti oponašanje suicidalnog ponašanja, naglasila je Ljubičić.

ddrrh.com

Offline todor

• Sr. Member
« Odgovori #57 : 11/05/10 09:56:50 »
Masovna grobnica na Banovini       
Ponedjeljak, 10 Svibanj 2010 
Masovna grobnica na Banovini: Hrvate ubili u šumi i zakopali na groblju za stoku

Usred šume nedaleko od Komogovine, naselja na Banovini, na lokaciji gdje su pokapali uginule životinje, sprski su agresori 1991. godine ubili i zakopali šest Hrvata: tri branitelja, dva civila, dok se identitet i status šeste žrtve još ne zna.Na tome mjestu, od davnina zvano 'marveno groblje' u ponedjeljak je otkriveno 14. spomen obilježje masovne grobnice na području Sisačko-moslavačke županije.– Tu su ubijena naša oba sina, Željko i Ivica, ubili su ih njihovi suusjedi i tobožnji prijatelji Srbi, jer su željeli od Hrvatske napraviti veliku Srbiju. Nisu uspjeli i žrtva naših sinova nije uzaludna, rekli su pred masovnom gropbnicom Ruža i Nikola Mikulčić, roditelji dvojice hrvatskih branitelja ubijenih u Komogovini.

Majka ubijenog pričuvnog policajca Srećka, Marija Kitonić, teško je preživjela dolazak na mjesto gdje je ubijen i nedljudski pokopan njezin sin. U očaju je čupala kosu.

– Ovo je sveto mjesto, nikada ne smijemo zaboraviti one koji su svojim životima platiti četičku bestijalnost i našu slobodu, rekao je Željko Kardaš, predsjednik Županijske skupštine Sisačko-moslavačke županije, ističući kako je na području Sisačko-moslavačke zupanije četrdesetak masovnih grobnica i 14 obilježja masovnih grobnica, da su agresori na području Županije ubili više od 1600 civila, da je poginulo 560 hrvatskih branitelja, te da se još 241 osoba sa sisačkog područja vodi kao nestala.

– Domovinski rat je odavno završio, ali za roditelje i obitelji nestalih rat još uvijek traje, i hrvatska država nikada ne smije prestati tražiti nestale, brinuti o braniteljima i stradalima, rekao je Kardaš. Ministar branitelja Tomislav Ivić rekao je kako su do sada u Hrvatskoj otkrivene 143 masovne grobnice, iz kojih je ekshumirano 3753 osobe, te da je na popisu nestalih još 1029 osoba, te da je po broju žrtava i maosvnih grobnica Sisačko-moslavačka županija odmah iz Vukovarsko-srijemske županije.

Slobodna Dalmacija

todor

alien

• Gost
Vlada za 10 posto reže povlaštene mirovine!
« Odgovori #58 : 13/05/10 17:02:20 »
Od ove odluke izuzeti su 100-postotni invalidi domovinskog rata, rudari, radnici oboljeli od azbesta. Ove godine tom mjerom uštedjelo bi se 250 milijuna kuna, a već sljedeće 610 milijuna.

Riječ je o 90 tisuća korisnika, najviše će se odnositi na branitelje, izuzev branitelja 100-postotnih invalida, akademike i saborske zastupnike. Vlada će posebno paziti da smanjenjem od 10 posto niti jedna mirovina ne padne ispod 3500 kuna. To znači da ako netko ima mirovinu od 3650 kuna, mirovina će mu pasti na 3500 kuna.

Predsjednica vlade Jadranka Kosor naglasila je kako je riječ o mjeri najavljivanoj još prije godinu dana, u sklopu programa gospodarskog oporavka. Braniteljskim udrugama zahvalila je na razumijevanju, a najavila je da će Vlada od sada svaki tjedan donositi slične mjere.

Kao prvu slijedeću mjeru premijerka Kosor najavila je zakonske izmjene kojima će se pravo na besplatna putovanja saborskih zastupnika ograničiti isključivo na putovanja vezana uz parlamentarne aktivnosti.

alien

• Gost
Rezanje povlaštenih mirovina
« Odgovori #59 : 13/05/10 17:05:28 »
Rezanje povlaštenih mirovina

Najviše povlaštene mirovine primaju umirovljeni političari, a najviše novca ide na najbrojniju skupinu, branitelje. No, po kakvom će se modelu mirovine rezati, vladajući još nemaju ideju. Konji su sada zanimacija umirovljenog zapovjednika obrane Vukovara. Branko Borković statusno je umirovljen s 35 godina. Sada na pragu pedesetih svjestan je da zbog štednje i njegovu mirovinu čeka rezanje. 'Niz branitelja su nasilno tjerali u mirovine, doškolovali smo ih,i pa su ih tjerali u mirovine da bi sada govorili da su višak', rekao je Borković.
Više od sedam milijardi kuna godišnje država izdvaja za povlaštene mirovine. Planira uštedjeti milijardu. Velike su razlike među povlaštenim mirovinama svjestan je Borković. 'Da je mirovina mala, da čovjek ne može živjeti od toga, do onoga da netko tko je dvije godine sjedio u Saboru i nije progovorio ni riječi ima tri puta više od branitelja koji je itekako teško stradao u ratu', kaže Borković. Gotovo 77 tisuća povlaštenih mirovina otpada na borce Drugog svjetskog rata, političke zatvorenike i pripadnike JNA. Od ostalih 103 tisuće povlaštenih najviše je branitelja. U istoj su kategoriji, vojska, policija, ali i rudari i radnici izloženi azbestu te akademici i umirovljeni zastupnici i ministri.

'Ja bih volio da najosjetljiviji kojima dugujemo jako puno, najmanje osjete, no teret je na Vladi neka odluči', kaže Ivo Josipović, predsjednik RH. 'Treba odvojiti mirovine zarađene radom od mirovina koje su statusne', rekao je Silvano Hrelja, predsjednik HSU-a. 2.200 kuna iznosi najniža povlaštena mirovina. Prima ju pripadnik domobranske vojske. Najviša prosječna je ona umirovljenih političara. 'Ni jedna mirovina koja je statusna ne smije biti veća od najviše mirovine koja je zarađena radom', smatra Hrelja. Svi moramo položiti nešto na oltar reformi, poručuje predsjednik, ali i Vlada. No zasada o modelu rezanja mirovina šute. Svjesni su da je svako diranje u branitelje, zapravo diranje u vlastito biračko tijelo.

dnevnik.hr